Annelerin, taşıdıkları bebeğin kesin doğum gününü öğrenmek için kullandığı yöntemin adı gebelik hesaplamadır. Bu yöntem herhangi bir kesinlik arz etmez, çünkü doğum karmaşık bir olaydır ve olabilecek olumlu ya da olumsuz her durum doğum tarihini geciktirebilir veya erkene çekebilir. Zira yeni doğan bebeklerin sadece çok az bir kısmı belirlenen bu tarihlerde doğmaktadır. Bunun dışında kalan durumlarda ise bebekler hesaplanan tarihten ya daha önce veya daha sonra doğmaktadır.

Gebelik belirtileri kendilerinin genel olarak sabah bulantısı göğüslerde şişkinlik ve halsizlik olarak göstermektedir. Bebek anne rahmine düştükten sonra annenin vücudunda belli bir aşamadan sonra meydana gelen bu değişiklikler hamilelik belirtileri olarak adlandırılır. Öte yandan bu tür şikayetleri olan her kadın hamile olarak değerlendirilemez çünkü bu şikayetler diğer birçok hastalığın semptomları olarak da görülmektedir. Ancak öncesinde hamileliği yol açacak şekilde cinsel ilişki yaşamış kadınların bu semptomları gösteriyorlar ise hamilelik testi yaptırmaları önerilebilir.

Vücudumuzda bize hastalıklardan korumakla görevli temel birim bağışıklık sistemimizdir. Ancak bağışıklık sistemimiz eğer vücudumuzun kendisi için ürettiği hücrelere saldırırsa bu vücut için tamiri imkânsız zararlar ortaya çıkarılabilir. MS hastalığı ise bu duruma bir örnektir. Zira bu hastalıkta bağışıklık sistemi vücudun kendisi için ürettiği sinir hücrelerine saldırmakta merkezi sinir sisteminde aksaklıklara yol açmaktadır. Bu yüzden bulaşıcı bir hastalık olarak nitelendirilemez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir